2022 Candidates

2022 Alumnae Candidates - Look for them on a ballot near you!

4th Congressional District

Angela Angel – Congress,  Prince George’s County

Anne Arundel County

Allison Pickard – County Council District 2
Anne Colt Leitess – State’s Attorney
Julie Hummer – County Council District 4
Lisa Rodvien – County Council District 6
Sarah Elfreth – State Senate District 30
Shaneka Henson – State Delegate District 30a

Baltimore City

China Boak-Terrell – State Delegate District 40
Diana Emerson – State Delegate District 43a
Kathy Shulman – State Delegate District 40
Keisha Allen – Democratic State Central Committee District 46
Lenora Dawson – Clerk of the Circuit Court
Robbyn Lewis – State Delegate District 46
Stephanie Smith – State Delegate District 45
Tiffany Jones – Democratic State Central Committee District 45

Baltimore County

Aisha Khan – State Delegate District 44b
Caitlin Klimm Kellner – County Council District 6
Jennifer Dwyer – Democratic State Central Committee District 10
Jennifer White – State Delegate District 10
Lisa Belcastro – State Delegate District 11
Michele Guyton – State Delegate District 42b
Robin Harvey – Board of Education District 1

Calvert County

Tricia Powell – County Commissioner District 1
Rachel Jones – State Delegate District 27b*

Frederick County

Jessica Fitzwater – County Executive
Karen Yoho – Board of Education
Karen Simpson – State Delegate District 3
Tarolyn Thrasher – State Delegate 3

Garrett County

Judy Carbone – County Commissioner District

Judy Carbone – Democratic State Central Committee

Harford County

Nolanda Kirby – County Council District A

Howard County

Becca Niburg – State Delegate District 13
Christiana Rigby – County Council District 3
Deb Jung – County Council District 4
Maureen Evans Arthurs – Democratic State Central Committee District 4
Pamela Guzzone  – State Delegate District 13

Montgomery County

Bernice North – State’s Attorney
Charlotte Crutchfield – State Delegate District 19
Fatmata Barrie – County Council District 5
Jheanelle Wilkins – State Delegate District 20
Laurie-Anne Sayles – County Council at Large
Lesley Lopez – State Delegate District 39
Lily Qi – State Delegate District 15
Lorig Charkoudian – State Delegate District 20
Marylin Pierre – Judge of the Circuit Court District 6
Mimi Hassanein – Democratic State Central Committee District 14
Pamela Queen – State Delegate District 14
Samantha Jones – Democratic State Central Committee District 19
Shruti Bhatnagar – Democratic State Central Committee District  18

Prince George’s County

Denise Mitchell – Democratic State Central Committee District 21
Jamila Woods – State Delegate District 26
Krystal Oriadha – County Council District 7
Michelle García – Democratic State Central Committee District 21
Monica Roebuck – State Delegate District 23
Nakia Wright – County Council District 6
Nicole Williams – State Delegate District 22
Rachel Jones – State Delegate District 27b*
Remi Duyulie – State Delegate District  23
Wala Blegay – County Council District 6
Wanika Fisher – County Council District 2
Yolanda Quintanilla –  Democratic State Central Committee District 47

Statewide Candidates

Brooke Lierman – State Comptroller
Shannon Sneed – Lieutenant Governor

Talbot County

Michele Dappert – County Council

Worcester County

Laurie Brittingham – Democratic State Central Committee